lördag
22 aug

Filipperbrevet i fokus

Under några söndagsgudstjänster framöver kommer församlingens pastorer Anders Nordström och Sara Rosenströmer att predika utifrån Filipperbrevet.


– Jag skulle vilja kalla det att tvätta hjärnan. Jag inser problemet med orden, men i Filipperbrevet så möter vi massa exempel från både Jesu och Paulus liv som kan bli till goda exempel för vårt sätt att både tänka och leva. Vad är väsentligt i livet, hur kan jag tänka kristet, vad kan jag ta rygg på, finns det något att ta sikte på? säger Anders Nordström som inleder predikoserien den 23 augusti.

 I Filipperbrevet möter vi både glädje och tacksamhet med en omsorg att inte hamna fel. Paulus skriver med kärlek och ömhet till sina nära vänner med en önskan om att de ska komma rätt.

 – Jag tror att dessa predikningar kan tvätta huvudet på oss. Att få in nya signaler och nya sätt att tänka. Filipperbrevet är ett slags alcogel för huvudet.