måndag
14 sep

Osminkat om konsten att skapa marginaler i livet

Snart är det dags för höstens första Osminkat, som är en mötesplats för kvinnor i alla åldrar.


Syftet med Osminkat är att dela livet med varandra på ett lite djupare plan. Lördagsförmiddagen inleds med en föreläsning och därefter bjuds det på nybakade scones, te och vispgrädde och under tiden blir det samtal i små grupper utifrån dagens tema.

Temat för den 26 september är ”Konsten att skapa marginaler i livet”. Med jämna mellanrum behöver vi se över marginalerna i våra liv, för att vi inte ska nå gränsen då våra resurser och vår förmåga på olika områden sinar och tar slut.

Kom själv eller bjud med en väninna eller flera!

Anmälan görs senast fredagen den 25 september till Pernilla Ardeby via e-post poardeby@yahoo.se eller sms till tel 0736–48 30 84. Kostnaden på 30 kronor betalas på plats.

Här finns inbjudan att ladda ner som pdf eller skriva ut.

Här kan du läsa mer om Osminkat.