söndag
21 maj

Tårtkalas och tio nya konfirmander

Korskyrkans konfirmander examinerade med drama och musik.


Varje torsdag under hela läsåret 2016/2017 har Korskyrkans tio konfirmander träffats för att få undervisning om grunderna i kristen tro och livsstil. Idag var det konfirmationsgudstjänst och ungdomarna spelade upp ett drama, sjöng och dansade. Konfirmanderna visade också upp ett bildspel med foton från deras resa till Hillsong i Stockholm. Efteråt firade hela församlingen med ett stort kaka- och tårtkalas.

Ledare för årets konfirmation har varit de två pastorerna Sara Rosenströmer och Linda Newman samt ungdomsledare Benjamin Sundström.

Solosång var ett av många inslag under konfirmationsgudstjänsten.

 

Det var många i församlingen som, dagen till ära, ville bidra med rulltårtor, sockerkakor, kladdkakor med mera.

 

Några valde att testa de nya uteplatserna vid fikat.