tisdag
26 jan

Årets Alpha startar den 23 februari

Nu är det klart att vårterminens Alphakurs startar den 23 februari kl. 18:30. Det finns broschyrer i kyrkan för dig som vill bjuda med en vän eller kollega.


För nittonde året i rad bjuder Korskyrkan in till Alphakurs. God mat, gemenskap och djupdykningar i livets stora frågor är vad vårens kursdeltagare kan förvänta sig. Terminsstarten är satt till tisdag den 23 februari kl 18:30. Därefter pågår kursen varje tisdagkväll i tio veckor framåt till och med den 26 april.

Alpha är en grundkurs i kristen tro och ett utmärkt tillfälle för dig som vill ta reda på vad det handlar om att tro på Jesus. Det är också ett skräddarsytt forum för den som vill ställa kluriga frågor. En viktig komponent i varje Alphakurs är att det alltid är högt i tak. Varje fråga har sin plats och det finns utrymme både för enkla och komplexa ämnen.

Känner du någon som borde gå en Alphakurs? Då ska du se till att sprida den här nyheten. Vi har lagt fram foldrar i kyrkan som du kan plocka med dig och ge vidare.

Läs mer om Alpha Sverige
Läs mer om Alpha i Korskyrkan

 

Anmäla dig här på hemsidan.